ÖZGEÇMİŞ

                 Cüneyt GÜRLER                                         

Tel                              0505 596 94 41

                                                          

Web    http://cuneytgurler.simplesite.com/

 

E-Posta  cuneytgurler67@gmail.com                    

 

Doğum Tarihi   : 1967         

 

Doğum Yeri      : Osmaniye  

 

 

Eğitim Durumu :      

 

1985 : Endüstri Meslek lisesi  (elektrik)         

 

Yabancı Diller     :      İngilizce

(teknik)

 

Deneyimler       (TCDD den emekliyim)

 

1985-1987  -TEKFEN-ISKRA İSKENDERUN DİVRİĞİ SİNYALİZASYON YAPIMI

1988-2017 - TCDD SİNYALİZASYON VE KATENER ŞEFLİKLERİNDE ARIZA VE BAKIM ELEMANI

2017-2018 – TUBİTAK YERLİ SİNYAL MALATYA PROJESİNDE BERABER ÇALIŞMA

2019-2019 – Menemen-Çandarlı otoyol projesi.

 

Bilgisayar Bilgisi :      bilgisayar iş hayatımda olsun özel hayatımda olsun hayatımın bir parçası, bilgisayarları donanımsal olarak söküp takma, yeniden kurma gibi işleri yıllardır yaparım.

 Ayrıca World  excel kullanırım. Ayrıca visual basic programlama dilinide kendi alanımda kullanırım(veri girişleri uzaktan kumanda)

 

sertifikalar:

ISKRA dan Slovenya lübyana da power suply eğitimi aldım

Rayhcem Fransa’dan yer altı rayhcem ekleri eğitimi

ISKRA dan yer alti kablo ekleri eğitimi

ISKRA dan röle grupları tamir eğitimi

Yeraltı kablolarının arızasının yer tespitine yarayan RİSER BOND CİHAZININ Eğitimini aldım

Elektrik ve sinyalizasyonla ilgili birçok eğitime katıldım.

 

Tecrübeler ;

 Demiryollarında çalıştığım süre boyunca sinyalizasyon arızalarına müdahale ettim . sinyalizasyon sistemlerinin açıklarını ve eksiklerini bularak üst makamların onayı ile proje değişiklerini yaptım. Yaptığım çalışmalardan dolayı genel müdürlük tarafından teşekkür belgelerim vardır.  Türkiyede sinyalsiz bir bölgede sinyalli bariyerli otomatik geçidi genel müdürlük emri ile ben yaptım. Çalıştığım süre boyunca,

 Türkiyenin demiryolu ağı olduğu hemen her yerde görevlendirildim. Yeraltı kablolarının ekini öğretmek için çeşitli kurslar verdim. Demiryolunun modernizasyonunda fiber altyapısı kurumunda ve network ağlarının oluşturulmasında bizzat görev aldım. Kamera ve diğer bilgilerin merkeze taşınması projesinde görev aldım.

Demiryolları haricinde büyük inşaat projelerinde çalıştım.

 menemen çandarlı otoyol projesinde elektrikle ilgili bütün birimlerde çalıştım. Trafo postaları,aydınlatma direkleri, gişelerin ve trafoların tava ve kablolaması vb.

Proje okur ve uygularım. AutoCad dahil.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1985 yılında endüstri meslek lisesi mezunuyum 1967 doğumluyum.

TCDD sayesinde yurt dışında (slovenya) güç kaynakları kursu gördüm.

ISKRA tarafından röle grupları tamir  kursu gördüm belge aldım.

yeraltı kabloları ek kursu gördüm.

bunların dışında çeşitli eğitimlere iştirak ettim.

refakatçi belgem var(551)

iş hayatımda kısaca şöyledir.

ben 1985 yılında yapımına başlandığı gün İskenderun-Divriği sinyal projesinde özel şirkette (TEKFEN)işe başladım. Şirkette en alttan en üste kadar çeşitli işlerde çalıştım sinyal sistemini kurup çalıştıran ekipin bir parçasıydım. Ozamanlar bizleri gözleyen TCDD yetkilileri bizleri uygun görmüşki TCDD ye çalışmak için aldılar iş bitiminde,önce işçi sonra memur olarak TCDD de 30 yıl çalıştım. Çalıştığım süre boyunca devamlı araştırma ve geliştirme çalışmaları yaptım. bu yüzden müdürlerim, daire başkanlarım tarafından takdir ve teşekkür aldım,gördüm. yaptığım araştırma geliştirme çalışmarını mutlaka mesai saatleri dışında yapardım ben çalışma hayatım boyunca,hastalık ve benzeri durumlar dışında her gece ama her gece işyerinde tek başıma çalışmalar yaptım. projeleri ,çalışma arkadaşlarımın anlayacağı bir dille çevirmeler, sistemin çalışmasının anlatılması, arıza sebebleri, ne nasıl yapılır konularında döküman ve çizimler yaparak tüm şefliklere gönderdim. bugün hala o dökümanlar kullanılmaktadır. Demiryolunda çalıştığım bölgede yaptığım en hayırlı işlerden biride, geçitler konusundadır. ISKRA sinyal sisteminde sinyale bağlı geçitler,sinyal açıldığı zaman çalışan ve yolu kapatan geçitlerdir, bu durum yıllarca bize halkın şikayetleri olarak geliyordu, vatandaş haklıydı, çünkü açılan sinyal sonucu çalışan ve yolu kapatan geçitler 20-25 bazen 30 dakika yolu kapadığı oluyordu, halk bıkmıştı ve kolları kırıyorlardı. O zaman ki müdürm sayın Murat Göl ün izni ile geçitleri tren mevcudiyeti ile indirme projemi sisteme uyguladım. ve o günden sonra ne vatandaş şikayete geldi nede kollar hergün kırılır oldu. bu kurduğum sistem sayesinde aldığım hayır duası yeter. bu sistem geçitleri azami 3 dakika kapalı kalmasını sağlıyor, şu anda,Erzin,Osmaniye,Mamure,Yarbaşı,Taşoluk,Bahçe,Beyoğlu,Türkoğlu,Köprüağzı İstasyonlarında bu sistem kurulu ve çalışıyor, projenin amacı sinyal açıldığında geçit hemen çalışmıyor,sistem bakıyor tren de varmı belli mesafede, yoksa çalışmıyor,tren geldiği zaman çalışmaya başlıyor geçit. Bu sistemin projesini 2004 yılında çizdim ama o zamanki Kontrolörümüzü aşmak mümkün olmadı kabul etmedi. uygulamak ,çok değerli ve yeniliklere açık,fikirlere değer veren sayın müdürüm Murat Göl sayesinde, 2013 yılına nasip oldu.

bir diğer projemde, demiryolundaki sinyal ,kataner sistemleri ayrı ayrı akü grupları kullanıyordu ve inanın sistem odaları akü mezarlığı gibi duruyordu, kataner sistemindeki aküler sinyal sistemine göre daha basit ama sayı olarak çok fazla ve çektiği güç minimal değerlerde idi, yinede bu aküler 3 yılda bir değişiyordu bizim bölgede iskenderun-narlı da 3 yılda bir 420 adet akü değişiyordu her biri 750tl den. sinyal sistemi aküleri daha donanımlı ve güçlü akü geruplarından oluşuyor ve 15 yıl dayanabiliyordu. ben yine bir projelendirme yaparak sinyal sistemi akülerinden alınacak enerji ile, kataner sisteminin istediği 48 ve 110 VDC gerilimleri üretecek bir konvertör yaptırmayı bu konvertörlerin kataner sistemini beslemesi ile katanere ait 420 adet akünün boşa çıkmasını planladım. Sağolsun Murat Göl müdürm ,bu projemide kabul etti, ve konvertöleri yaptırdık,istasyonlara taktık, aküler iptal edilerek TCDD nin her 3 yılda bir aldığı 420 adet akü derdinden kurtulduk. Aynı işin içinde, OBS leri besleyen istasyonlarada güçlü invertörler yaptırarak(7,5KVA) ,OBS leri istasyonlardan direk besleyerek, OBS lerdeki akü grublarından ve yine obs lerdeki redresör ve invertörlerin boşa çıkmasını sağladık, bu yaptıklarımızın TCDD ekonomisine kazandırdıkları inanın milyarlarca liraya bedeldir.Bunları gerçekleştirmemde,her türlü desteği veren müdürüm Murat Göl beye teşekkür ediyorum.

2005  yılında NETCOMMAND diye bir proje düşündüm, kumanda merkezinin her arızada devre dışı olup tren trafiğinin kilitlenmesi karşısında elimiz kolumuz bağlanıyordu, sinyal sisteminin kurulacak bir yerel ağ üzerinde, bilgisayarlar yolu ile kumandasının gerçekleştiği ve bilgilerin ekranlarda göründüğü bir proje idi, Bu projeme sağolsun o zaman ki tesisler müdürü Oğuz Saygılı bey sahip çıktı beni destekledi ve Türkiyede kesinlikle bir ilk olan(dünyadaki durumu bilemiyorum) bilgisayarlar üzerinden bilgilerin iletildiği kumanda edilebilen projemi osmaniyede 6 ay çalışarak gerçekleştirdim. projede o kadar zorlukları geçmek için uğraştımki, geceleri yemin ederim ,eşim çocukları alıp evi terketti, sen kafayı yemişin dedi bana. gözüm onları görmüyordu, sonuçta sıfırdan bir program yazıyordum dört dörtlük olsun istiyordum, yaptığım program gerçekten güzel olmuştu. 2005-2006 başından bahsediyorum arkadaşlar daha KKY yoktu piyasada. program şöyle; istasyonda bilgisayarda bir program çalışıyor,bu programda o istasyona ait yolların durumunu ,makasların durumunu geçitlerin durumunu,trenin durmunu varmı,yokmu,,güç kaynaklarının durumunu her şeyi görüyorsunuz, kumanda merkezi bu istasyona bağlanarak(o zaman internet yolu ile bağlanma imkanı vardı ama program normalde TCDD nin kuracağı kendi ağı için tasarlanmıştı, ogün yoktu ama bugün KKY dediğimiz şey TCDDnin kendi özel ağıdır İNTRANET dir) istasyona bağlanan kumanda merkezi istediği kumandayı yine aynı kodları yazarak yapıyordu. program yapılan kumandalrı kaydediyor ve sinyali açılan trenler programın kendi verdiği tren noları ile gittiğini görebiliyorsun tren no ları blok blok kaydediliyordu. Bu projem çok ilgi çeksede, Ozaman savronik ten bir mühendis gelmişti incelemek için, çek cumhuriyetinden gelen demiryolcu heyeti bilgi almıştı benden, bir televizyon programının mucitler yarışmasına çağrılmıştım. bu kadar ilgi çeken projeye Ankaradan gelen bir haber sekte vurmuştu, o zaman daire başkan yardımcısı olan ,şimdi bir daire başkanı olan büyüğüm, "internetten tren trafiğimi olurmuş " dediğini duyduğumda, bütün motivasyonum gitmişti. Müdürüm her istasyonu yapalım demişti bana ama, bu haberle NETCOMMAND projemi sadece osmaniye yaptığımla bıraktım. burada sadece şunu demek isterim. bu projeye TCDD sahip çıksaydı,bugün durum çok farklı olurdu,eksiği gediği vardı belki ama bir ağ üzerinden sinyalizasyonu çalıştırmak fikri  bir ilkti ozaman. şimdi sıkı durun, o yıllardan bir zaman sonra ve şimdi tüm kurulan sinyal ve katener sistemleri oluşturulan bir yerel ağ üzerinden çalışıyor. …

 1994 yılında sinyalizasyon olmayan bir bölgeye sinyalizasyon mantığı ile çalışan Türkiyenin ilk geçidini genel müdürlük emri ile Nevzat Dağdelenle birlikte konya Selçuklu bölgesine biz yaptık. projesi bize ait olan bu geçit daha sonra özel firmalar kurularak tüm Türkiyeye yayıldı. yine genel müdürlük emri ile kayseri boğazköprüde ISKRA sistemi ile ANSALDO sisteminin interface projesinde çalıştım. 

Yanan Beyoğlu istasyonunu,3 gün 3 gece çalışarak devreye aldık.

Yine yanan mamure istasyonunu, görenlerin bir daha zor çalışır dediği, müdürümüzün ise “size 3 ay süre çalıştırın” dediği halde, gece gündüz çalışıp 15 günde devreye aldık.

yaptığım ve verdiğim bütün emekler TCDD ye helal olsun, TCDD de bana hakını helal etsin.