SDH sistemi ile fiber optik kablo(2 kıl) sayesinde iki lokasyon arasında 63 tane E1 oluşturulur. Bu E1 ler 2MB lik kanallardır.Bu kanallar MUX lar sayesinde bilgi kanallarına döndürülür.  Mux lar bilgilerin dönüştürüldüğü,dağıtıldığı, yönetildiği bir bloktur. Elimizde analog bilgi varsa,analog bilgiyi mux üzrindeki NEMSG kartının kanallarına gireriz.NEMSG kartı analog bilgiyi ,dijitale çevirir ve mux vasıtası ile fibere verir. devam edecek..    

 

       

SDH VE FİBER MUX

''Her şey hakkında bir şey öğrenmeye ve bir şey hakkında her şeyi öğrenmeye çalışın'' Thomas Huxley

* Fiber koparsa swiç ve sdh panosundaki ışıklardan anlarsın

*Mux larda kartı takınca anında çalışmaz 3 dakika bekle

*İstasyon bilgileri her istasyonda teker teker fibere girer , toplanma yok

*Fiber kopuğu uzun sürecekse her istasyonu sağlam olan yere kadar bakır tell üzerinden taşıyabilirsin misal 1 guad dan hepsini verip sağlam yerde 1 guadı kanala çakarsın ,seviye ayarı değişir.

Nemsg kartında oluşturulan 8 kanalın dağılımı( nemsg kartı bilgi iletim kanallarını barındırır)

*1 kanal : İskenderun-toprakkale(krone 1-2)

*2 kanal : Osmaniye-fevzipaşa (krone 3-4)

*3 kanal : nurdağ- narlı (krone 5-6)

Toprakkalede 2.kanal erzine gönderilip, erzinden 8.kanaldan getiriliyor.dolayısı ile toprakkale fevzipaşa, adanaya 8.kanaldan ok

-----------------------------------------------------

Lomi lerde ki 2Mbt kanalların dağılımı

1 kanal fxs yani telefonlar    2 kanal ECC İskenderun yönü     3 kanal ECC narlı yönü

Fiber kabloda: 1-2,3-4,5-6  sistemde kullanılıyor. 1-2 ana per  3-4 ve 5-6 yedek yollar yedek yollar tam yedek sayılmaz çünkü koparsa sistemi etkiliyor.(3-4 ve 5-6.kıllar kesinlikle yedek değil, olmazsa olmaz kıllardır,en azından 5-6 kesinlikle olacak)

7,8-9,10 swiçler için kullanılıyor, fiberde kırmızı tüp 1. Sarı tüp 2. Bize lazım olan..

 

MUX PROGRAMLAMA:

1-programlamada en önemli yer, cross conneckt kısmıdır

2 cross conneckt yapabilmek için önce, cross yapılacak yolun açılması lazım

Misal telefon hattını verebilmek için önce sub3 kartından pstn telefonlarını aktif edeceksin, sonra crossconneck le aboneleri lomife bağlayacaksın.

3- cobuxda biz 1024mb kullanıyoruz, cobux kapasite 2048 ikiye bölüyoruz 1024 -1024 iki yol yapıyoruz. Lomifleri cobuxla crosslarken bu kapasiteyi doldurarak crosluyoruz şöyle ki: lomideki her yol 64KB . lomiden 16 tane yol secerek(16*64=1024) cobuxla crosluyoruz.

Lomiden cobuxa crosslarken 1,2…14,15-(16 kullanılmıyor) 17 eklenir. İkinci kısım lomide cobux için kullanılmaz,ikinci kısımdan kasıt, yani 18-19-20-….31 kadar olan kısım.1024 ü aşmamak için.

Lomilerde T1 den T32 ye kadar olan yolların T16 ve T32 kullanılmaz(nemsg de kullanılır)

Lomiden adanaya giderken: 1.kanal İskenderun –erzin..2.kanal gitmiyor 2.kanal erzinden 8.kanaldan döndürülüyor 8.kanal adanaya gidiyor. .ve 3.kanal adanaya gidiyor. Bu kanallar adanaya giderken lomiden 64kb lik bir hat kullanarak gidiyor. Şöyleki 1.kanal lominin T1 inden. 8.kanal lominin lominin T2’sinden..3kanal lominin(lomif6) T3’ünden gidiyor, bu T1,T2 lerin her biri 64KB lik yollardır.

KANALLARDA SEVİYE AYARI:

İNPUT LEVEL(ADANAYA GİDEN)                                                         OUTPUT LEVEL (ADANADAN GELEN)

-EKSİ arttıkça seviye güçlendirilir                                              -Eksi arttıkça seviye zayıflatılır

++artı arttıkça seviye zayıflatılır                                                +arttıkça seviye güçlendirilir

SFB: fiberli sistemlerde zorunlu malzeme olan SFB sinyali ışığa, ışığı sinyale çeviren malzemedir. Kilometre bazında çeşitlidir.

Sfb lerin takılı olduğu portun ışığının yanması bilgi alışverişi için yeterli değildir, fiber koparsa söner ama birde hatta ki herhangi bir sıkıntıdan dolayı, ışık yansa dahi sistem çalışmaz, bu durumlarda sfb yi çıkarıp takmak bazen işe yarar.

                                                                                            TELESİS SANTRAL

 
 

 

Telesis santral notlar: telesis de e1 kartları vardır. Lomiden gelen E1 kabloları bu E1 kartına takılır. Telesis E1 kartında ilk dört led yukardan aşağı sabit yanar. Son dört led ise E1 kablosu takılıysa yanar. Toprakkale telesisde 4 adet E1 kartı vardır. 1.E1 de 4 kanalda doludur yani 8 led yanar. 2.E1 de yine 4kanal doludur sekiz led yanar. 3.E1 de3kanal doludur 7 led yanar…4.E1 yedektir.

1.kanal LOMİF7 ; i1-iskenderun,i2 –sarıseki, i3isdemir,i4yakacık,i5dörtyol,i6karabasamak,i7erzin,i9osmaniye. Toprakkale için lomi kullanmıyoruz santral orada olduğu için

2.kanal LOMİF9 ; i10mamure, i11yarbaşı, 12taşoluk, i13bahçe, i14ayrab, i15fevzipaşa, i16nurdağ, i17beyoğlu…

3.kanal LOMİF13 ; i18türkoğlu, i19köprüağzı, i20narlı

SANTRAL E1 leri herhangi bir sebebten algılamadığı zaman(sdh açılıp kapanması gibi vs) santralda önce sol tarafta yukardan aşağı sigortalar kapatılır, en aşağıdaki mavi ışık sönene kadar beklenir sönünce en üst sağ taraftaki sigorta kapatılr, 30 saniye beklenir, sonra yukardan aşağı bütün sigortalar açılır.

SANTRALA İP TELEFON EKLEMEK

İP Telefonu önce yapılandırıyoruz, misal 10.19.19.1 ağında isek, telefona sabit bir 10.19.19.xx ip veriyoruz tabi boş ip olması lazım pinglenerek bulunur. Telefona numara atıyoruz numara vermede sınır yok kullanılmayan bir numara olsun yeter.

Sonra telesis santralde sip 32 e tıklayarak çıkan menüde ekle diyerek kendimizi ekliyoruz, uzakuç ip sini telefona verdiğimiz ip ile aynı yapıyoruz. Telefonlara pc den girerken verdiğimiz ip üzerinden giriyoruz, vermediysekde kendi aldığı ip üzerinden girebiliriz. Birde pc ucunu takarsak pc den gireriz o zaman ip 10.0.0.1 kullanıcı adı ve şifre admin/ admin.

İP telefonlarda kullanıcı özelliklerinde “koşulsuz yönlendirme de” rakam veya 0 olursa telefon aranmaz. Kendi arar.

Yada rahatsız edilmeme tuşuna basılırsa telefon aranmaz ama arama yapar.

Ara istasyonların birbiri ile görüşmesini xtools aracılığı ile ayda bir indirmelisin yer açılması için bu kayıtlar telesis santral içinde tutulmakta. Xtoolsa şuan sadece istasyon tel noları tanımlı 20 adet telefon lisanslı, zaten istasyonlar abone olmayan yaklaşma ve obs telefonları görüştüğünde kayıt gerçekleşmekte. İki yaklaşma birbiri ile görüşürse kayıt olmaz.

Telesis de kayıtları alacak bilgisayar 10.19.19.137 ip sini elle ayarlayacak. Xtools a voice dovnloding record bölümüne 10.19.19.3:9874 yazıp + işaretine tıklayınca kayıtlar iner ve telesisden silinir.

Not managable arızası: yani istasyonlara müdahale edilememe durumunda nem den configürasyona girilir running de suspend agend de tıklanır beklenir bir daha tıklanır.

Ses kayıt cihazlarından sesi kopyalayıp almak için bulk export u kur sonra almak istediğin sesi seç wav yazan yere tıkla dosyaya isim ver ok ye tıkla. Bulk exportu çalıştır add start time tıkla extension u tıkla ok. Ses kayıt  ip sini gir kullanıcı adı ve şifreni yaz bağlan kopyaladığın ses belgelerimde ki bulk export klasörüne inmiştir.

Ses kayıt cihazını uzaktan dinlemek için pc de yapılması gerekenler. Öncelikle menüden internet secenekleri-güvenlik-güvenilir siteler-sitelere tıkla oraya redbox un ip sini gir ve ekle misal toprakkale ses kayıt: 10.19.19.199 yazıp ekliyorsun. Özel düzeyden komut dosyası güvenli olraka işaretlenmemiş activex denetimlerini çalıştırı etkinleştiriyorsun. Daha sonra certifica yüklüyorsun sertifika redboxda var indirip yüklüyorsun. Certifika yüklemek için indirdiğin sertifikaya sağ tıklayıp yükle diyorsun ve onu güvenli siteler klasörüne yüklüyorsun.

Ses kayıt cihazları internet explorer 7 ye uyumlu olduğundan win7 kurduktan sonra internet Explorer da güncelleme yapma 8 de kalsın, internet Explorer 8 de araçlar geliştirici araçlarından tarayıcı modu nu İe7 ye getir. Ok.

Ses kayıtların dinlemek için, formattan sonra, internet Explorer dan axtivex bileşenlerini yüklemesine izin ver çoğunu, certificate yükle, site ip lerini güvenli sitelere ekle

SWİÇLER

 

Swiçler de 1den 3 ya 2.vlan…..4den 6 ye 3.vlan   7den 12 e 4.vlan 13 dan 16 e 5 vlan  17 den 20 ye 6.vlan  ve fiber girişleri ne atanmış 25-26-27-28  1.vlan olmak üzere 7 adet vlan vardır.

Swiçlerin yönetim konsoluna internet Explorer dan girmek için kullanıcı adı “root” yaz enter

10.1.6.101 den 125 e kadar dolu..sen 10.1.6.144  ,145 gibi…ağ gecidi yazmadan oluyor…7,8 fibeerde de çalışan kısımlarla

9,10 da çalışan kısımlar projeden bakılarak takip edilir.

Swiçler bir RİNG topoloji ile yapılandırılmıştır, 7-8 ve 9-10 kıllar bir yuvarlak oluşturacak şekilde swiçlwere bağlanmştır, bu topolojide en son devreye giren swiçh bir tarafı block lu kalır, her iki yöne aynı bilgilerin akmaması için swiçhlerin biri kendinin bir tarafını bloclar, herhangi bir kesinti kopma olursa block lu yer otomatik block unu açar.

 

  COBUX LARDAN GİRMEK İÇİN.

Bunun için öncelikle cobux kartının Ethernet bağlantısını kullanıyoruz. Cobux ehterneti takınca kendimize o cobuxun ip sırasından bir ip atıyoruz alt ağ geçidini cobuxla aynı yapıyoruz

UÇST den bağlanma setup managere giriyoruz aşağıdaki ayarları yapıyoruz dikkat edilecek husus manager id bağlandığınız muxun ip i yada bağlandığımız pc nin ip i  olacak  UÇST yi bağlandıktan sonra kapattığınızda tekrar açtığınızda hemen bağlanamazsınız 5-10 dakika sonra izin verir sistem,güvenlik için bağlantı  askıya alınır.

her istasyona kendi cobuxundan bağlantı oluyor. Her istasyonda ucst deki manager id değişir

Ucst bağlantı ayarları:adana mux için:Diğer yerlerde manager id: girdiğimiz cobuxdaki aldığımız veya elle verdiğimiz pc ye ait, ip olacak

 

Daha sonra ikinci adım aşağıda ekle diyerek başlanacağınız muxu gösteriyorsunuz. Buradaki önemli nokta bağlanacağınız mux 1200 ise 1200 ü 1500 ise 1500 ü seçmeniz açılışta. Birde name kısmını doğru yazmanız.

 

 

COBUX AYARI:: cobux ayarı 1.yöntem her şey sağlam iken, ikinci cobuxu mux çatısının 12 slotuna tak, ucst den bağlanarakmevcut cobux u sağ tıklayarak add unit protection de, otomatik cobuk ikincisi eklenir, partical dovnload de  , 8-10 dakikada ana cobux bilgileri ikinci cobuxsa yüklenir. Cobux default ip ler10.1.1.1 serial                       10.1.2.1ethernet

COBUX BİR TARAFI LİNK DOWN OLDUĞUNDA YAPILACAK İŞLER(fiber tamamen koparsa işe yaramaz bu)

Cobux un normal bağlı olduğu fiber hattı çalışmadığı zaman, eğer telefonlar çalışıyorsa telefon hattının olduğu kanal ı kullanarak sistemi çalıştırmak mümkün.

Önce cobux da 1024-1024 bölünmüş hatların çalşmayan tarafını iptal edip 256-256kbs iki yeni yol yaparsın merkeze doğru(toprakkale)

Bir istasyonu baz alaak anlatayım: yarbaşı istasyonu cobux toprakkale yönü link down olsun, fiber arızası veya herhangi bir arızadan, yarbaşında telefonlar çalışıyorsa yapılacak işleri sırası ile;

1-cobux da toprakkale yönü 1024 silinir, yenidn kanal oluşturulur, bu sefer 256 veya 512 olarak iki yönü yol yapılır, birincisi yine normal eski adla yap, ikincisine direk toprakkale ismi ver.

2-şimdi bunu crossconnect yapmak için crosa gir,layer i po_nc  yap, input kısmından yarbaşı lomisinin içinden FXS ait 28-29-30-31 seç boştur zaten karşıdan, output kısmından  cobuxu seç oradn yeni yaptığın direk toprakkale bölümünü seç ve create…ok..

Şimdi yarbaşı bilgilerini telefon hattının olduğu e1 üzerinden toprakkaleye ulaştırdık ,şimdi toprakkalede bunu tanıtcağız.

Toprakkaleye bağlanıyoruz; toprakkalede de yine cobux üzerinde 1024 olan narlı yönü,kanalı bölüyoruz,256-256 kbbs den yeni kanallar oluşturup(şu an var zaten)direk yarbaşı adında yeni knal oluşturuyoruz. toprakkale yarbaşına telefonu lomi9 la iletiyor, bizde yarbaşı bilgisini toprakkalede lomi9 da bulabiliriz. Create TDM ye tıklayıp, lomi9 göstererek, bunun içinden t28-29-30-31 i seçiyoruz, output kısmından cobux direk yarbaşı yönünü seçtiğmiz zaman upload ettiğimizde sistem devreye girer.

Cobuxla lominin, veya lomi ile sub v.b bağıntın tek seçenekli olursa PO seçilir layer de

Çoklu olursa misal t28-t29-t30-t31 gibi o zaman layer PO_NC olur

Fiberin hiç bağlı olmadığı config olmayan bir sdh dolap da cobuxa UCST den bağlanabilmek için, cobux haricinde hiçbir kart takılı olmayacak. Fabrika ip inden yani 10.1.2.1 den bağlanıp(pc ni 10.1.2.3 falan yap) ipini değiştirebilirsin, yada herhangi bir yerin yedeği cobuxu takıp o ipten girebilirsin UCST ile, daha sonra kartları takıp, yedek config yüklemesi yaparak tek tek ayar yapmaktan kurtulursun, yedek config yüklemek için önce yedek configle UCST aç, sonra setup connect den yükleme yapmak istediğin yere bağlanıyorsun upload demeden, full downloada tıkla biraz bekleyeceksin yükleme 5-10 dakika.

 

 

 

 

SDH  MUX LARDA NEMSG EM DEN YOL AÇMA İKİ İSTASYON ARASI

Beyoğlu –nurdağ arası fmx için yol yaparken önce  unemden beyoğluna girip boş olan 8. Kanalı tikliyorsun sonra cossconneckte girip yeni bağlantı yapmaya tıkla başlığı fmxicin yazıp lominin İskenderun yönü t25 i secip karşılığında nemsg 8.kanalı seçip yarata(create) tıkla. Şimdi unemde alarm oluşur, ikinci olarak nurdağa bağlan unemden aynısının sadece lominin narlı yönü t25 e bağlayacaksın. Fmx  9per tek per olduğu için nemsg nin interfacenden, 4teli 2 tele cevireceksin hepsi bitince partical dovnload yap.alarmın kalktığını görürsen bağlantı sağlanmış demektir işlem tamam.Fiziksel olarakda sdh içinde 8 kanal başlığa gitmediğinden başlığa boş croneden gönder tamam. Frekans taşımaya hazır. 3300hz son.Fmx frekanslaını muxtan taşıdığında, kanalın seviyeleri ayar isteyebilir belli bir değere getir, ince ayarı geber veya bandbass üzerinden yap.4telden 2 tele çevirdiğinde 1.peri kullanıyorsun kronede.