CONVERTÖRLER(İSKENDERUN-DİVRİĞİ)

İskenderun-Divriği sinyal sistemi kurulduğu günden bu yana 2volt luk hücre akü den 60 volt luk sistem gücünü karşılamaktadır. Hücre akülerin amperi 420-600-800-1000amper saat olarak,istasyon büyüklüğüne göre dizayn edilmiştir. Hücre aküler bizim yaptığımız gözlemlere göre en az 15 yıl sorunsuz çalışmakta, 20 yılı gören olmuştur.

 

İskenderun –divriği katener sistemi sinyalden sonra kuruldu ve katener sistemininde kendi akü grubları vardı. 48 voltluk grub ve 110 voltluk grub olarak iki akü grubu ve bunları besleyen iki redresör vardı. Bu redresörler ve aküler sinyalle aynı mekanları paylaştılar ve röle evlerinde sıkışıklık yarattılar.

 

Bir diğer hususta katener sistemi akü grubları mono blok akülerden oluştuğundan 3 veya 5 senede bir değişim gerekiyordu, her bir akünün maliyeti 600-750 arasında oluyordu. İskenderun narlı arası katener sisteminin olduğu her istasyonda  110 volt için, 18 adet  6volt mono blok,  48 volt için 4 adet 12 volt luk monoblok akü bulunuyordu, her istasyonda toplam 22 akü ve 110-48 olmak üzere iki adet redresör. 20 istasyon olan bölgemizde toplamda 40 adet redresör, 440 adet akü bulunuyordu. 6 voltluk akü bulunamadığı yerde mecburen 12 voltluk aküler kullanılıyordu.

 

 

Bu durum sür giderken, bir süre sistemler üzerinde çalışma yaptım, gördümki; katener sistemi 48 volt beslemesi çalışma akımı 1amper civarı idi ,110 volt beslemesi boşta 1amper sadece motorlar devrede iken 10 saniyelik bir 5 amper e ihtiyaç duyuyordu. Katenerin bu çalışma mantığı ve devredeki güç isteminin azlığı, bende bu convertör fikrini uyandırdı.

Bana göre katener sisteminin kurulu olan redresörler ve akülerden oluşan güç besleme devresi, çok rahatlıkla sinyal sistemi akü grublarından karşılanabilirdi. Sinyal sisteminin akü grubları hem güçlü, hemde uzun ömürlü idi.

 Bu fikirden yola çıkarak 60 volt tan 48volt ve 110 volt üretecek CONVERTÖR fikri üzerinde yoğunlaştım. Yaptığım elektirksel ölçümler istenen güçün değerlerini bize verecek convertör yapımının mümkün olduğunu gösterdi. Konu hakkında ulusal çapta buna benzer işler yapan firmalarla iletişime gecerek, istediğim şekilde bir convertör yapılabilirliği hakkında görüşler istedim. Gelen cevablardan bunun olabileceğini gösterince, bir yazı ile 6.Bölge Tesisler Servis Müdürü Murat Göl bey’e konu hakkında bilgi verdim. Sağolsun her türlü yeniliğe açık ve her zaman personelini destekleyen müdürümüz, yapılacak işe kendi de ikna olarak,konuyu bir yazı ile Genel Müdürlüğümüze ileterek olur istedi yapılması için, Genel Müdürlüktende onay geldi ve ihale sürecine girildi. Her ne kadar yapılacak işe inanmış olsamda, yine de içimde bir parça korku vardı, ya bir aksilik olursa ,ya sistem üzerinde çalışmazsa, bana güvenen insanları zor durumda bırakırsam diye, iş bitimine kadar kendimi yedim.

 İhale süreci bitti ihaleyi alan firma convertörleri teslim etti, montajının her aşaması ile birebir ilgilendim ve Allaha şükür, şu ana kadar yüzümüzü kara çıkaracak herhangi bir olumsuzluk yaşamadan, bütün verileri izleyerek sistemi devreye almış bulunuyoruz. Ufak tefek harmoniklerden kaynaklı birkaç patlama yaşasakda, cihaz koruma sistemleri cihazı koruduğundan herhangi bir arızaya sebeb olmadı. Katener sisteminin önceki kendi akü ve redresörleri 20 istasyondan toplandı.  Aküler sinyal ve katenerin diğer birimlerindeki akü ihtiyacını karşılamada kullanılacak. 22 adet akü ve iki adet redresörün yaptığı işi şimdi bu convertörler yapıyor.

 

 Bu convertörlerin yapılması ve sistem üzerinde devreye alınması TCDD yani kurumumuza, çok büyük tasarruflar sağlayacaktır. 3-5 senede yenilenen 440 adet akü artık yenilenmeyecektir. 40 adet redresör artık çalışıp enerji tüketmeyecek ve arızalanıp mali külfet oluşturamayacaktır. Yapılan işin devamının gelerek aynı sisteme haiz, Malatya ve Sivas bölgelerinde uygulanması için Genel Müdürlük tarafından, çıkarılacak emirle, tasarrufun boyutları genişleyecektir.

 

                                                                                                                                                     Cüneyt GÜRLER

                                                                                                                                                 19051

                                                                                                            SİNYALİZASYON VE TELEKOMİNİKASYON ŞEFLİĞİ

                                                                                                                                                    OSMANİYE