netcommand izle

2005-2006 YILLARINDA YAPTIĞIM PROJE, OGÜNLERDE KABUL GÖRMEDİ MAALESEF

 

yotube dan izlemek için:  https://www.youtube.com/watch?v=lPZ9EsLNHko

NET-COMMAND

 

SİSTEMİ

 

(İNTERNET VEYA İNTRANET ÜZERİNDEN CTC KUMANDALARININ YAPILMASI)

 

 

SİSTEMİN YAPILMA AMACI VE NEDENLERİ

 

SİSTEMİN TANITILMASI

 

SİSTEMİN ÇALIŞMASI

 

 

SİSTEMİN KULLANILACAĞI ZAMANLAR

 

GÜVENLİK

 

 

KURULACAK AĞ İLE YAPILABİLECEKLER

 

 

 

 

                                                  CÜNEYT GÜRLER

 

 

 

SİSTEMİN YAPILMA AMACI VE NEDENLERİ

 

Hali hazırda kullandığımız CTC sinyalizasyon sisteminde, bilindiği gibi bütün bilgiler ve kumandalar ana hat kablosu(track kablo) üzerinden yapılmaktadır.

            Track kablonun yıllar içerisinde çeşitli dış etkenler yüzünden(bu etkenler kablonun defalarca her çeşit çalışmalar yüzünden koparılması, katener sisteminden etkilenmesi ve doğa şartları) çalışırlığının etkilenmesi ve çok fazla arıza vermesi durumları oluşmuştur. Bu arızalar nedeni ile hepimizin bildiği kumanda merkezinin devre dışı kalması hadiseleri sık sık karşımıza gelmektedir. bütün bilgi akışı ve kumanda edebilme becerisi bizi track kabloya mecbur ettiğinden, track kablodaki en ufak bir hasar,kopma merkezi devre dışı ettiğinden dolayı kimi zamanlar elimizi kolumuzu bağlıyor, bir an önce track kabloyu onarmaya çalışıyoruz, tabiki bu onarım işleri kısa sürede gerçekleşmemektedir, sonuçta track kablo yeraltında olduğundan çoğu zaman kablonun yerini bulmak bile saatler almaktadır. Bir ikinciside istasyonlar lokal olarak devre dışı kalabilmektedir TI30 arızaları(imba). Kısaca track kablo kopması ve arızaları ile lokal istasyon İMBA arızaları, seyrüseferi çok fazla etkileyen,ayrıca personelsiz istasyonlarda nerdeyse seyrüseferi durduran bir arıza olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan sonrada bu arızalar fazlalaşarak devam edecektir,çünkü sistem kablo olarakta ekipman olarakta yorulmuştur.

            Kurumuzda hangi birim ve görevi düşünürsek düşünelim, mutlaka bir alternatif yolu vardır. Makam olarak müdür yoksa müdür yardımcısı vardır vb, iş olarak bir hamule veya yolcu treni seyrüsefere çıkacaksa, onu götürecek lokomotif arızalanırsa yedek loko gelir, elektrikle çalışan sistemlerimizde, elektrik kesilirse akü devreye girer, akü yetmezse jeneratör devreye girer vb. ama çok büyük harcamalarla kurumumuzun şanslı bölgelerinde kurulan CTC sisteminin çalışması için gerekli, ana hat kablosu dediğimiz track kablonun bir alternatifi yoktur. Track kablonun ne kadar hassas olduğu ve ne kadar çabuk arızalandığı yıllar içinde hepimizin malumudur. Bazı zamanlar günlerce kumanda merkezinin devre dışı olduğu olmuştur.

            Bu çok önemli olumsuzlukla başa çıkabilme yöntemlerini araştırırken, kendi kendime bir proje tasarladım, bu projeyi anlatmaya çalışacağım.

            Bu yöntem ilk etapta personelsiz istasyonlar için düşünülmüştür, genel olarakta personel bulunan istasyon terminal istasyon olduğundan burada kumanda her zaman istasyonda olmaktadır.

 

            Burada internet olayı bir sorun gibi görülebilir, interneti olayı daha iyi anlatabilme acısından kullandım,esas olarak Kurum olarak kendi alt yapımızla ,kendi ağımızı(İNTRANET) kurduğumuz zaman ki inanıyorumki bunu er veya geç yapacağız, internet bu sistem için şart değildir.

           

SİSTEMİN TANITILMASI:

 

        NET-COMAND sistemi kendi kurguladığım, demiryolarında halihazırda kullanılmamış ve denenmemiş yeni bir uygulamadır.

       Sistemin genelleşip genelleşmeyeceği henüz belli değildir. Ben isterimki kurumumuz teknolojinin bizlere sunduğu tüm nimetlerden faydalansın.

    Benim yaptığım bu çalışma, 20 yıldır içerisinde olduğum çalıştığım sinyalizasyon sisteminin görebildiğim kadarı ile en büyük sorunu olan İMBA arızaları ve track kablo kopmalarının ve arızalarının, trenleri ve personeli oldukça zor bir durumda bırakmasından dolayı tasarlanmış ve kurgulanmıştır.

                Sistem en basit anlatımı ile Net üzerinden yani bir ağ üzerinden (bunun genele hitap eden şekline internet ,sadece bir kuruma ait ağlara intranet) çalışır. Ağ üzerindeki her bilgisayara bir adres atanır buna İP adresi diyoruz. Bu İP ler statik ve dinamik olarak ikiye ayrılır. Dinamik İP değişebilen çeşitidir. Biz bu sistemde statik İP kullanmak zorundayız yani değişmeyen adresimiz olacak                                                               Merkezden istasyonlara bu İP adresi ile bağlanacağız. Ve kumandalarımızı gerçekleştireceğiz. Bir diğer olayda istasyona ait görsel bilgilerdir ,görsel bilgiler de bilgisayara bir kart vasıtası ile girilerek, istasyon yollarının durumu,makasların pozisyonu, ve blokların isinyallerin durumu pc üzrinden izlenebilecektir.

                Büyük terminal istasyonların sadece masa görüntüsü verilecektir.

                Bu sistemin bu tasarımında en fazla 4 yolu olan bir istasyona kumanda edilebiliyor      bunun sebebi, sistemi kurgularken daha çok personel bulunmayan ve kapalı istasyonları göz önüne aldım, ve neyin ne kadar lazım olabileceği aşamasında bu fikirle tasarım yaptım.24 röleli bir kumanda kartının bu tasarıma uygun olduğu için, Böyle bir kart sipariş ettim ve aldım. Aslında röle istenirse çoğalabilir, ama benim bu projedeki amacıma 24 röleli bir kart yetiyor.

                                                                                                                                  Sistem her an kullanıma açık olacaktır, devreye alma veya çıkarma gibi bir işlem yok,her an çalışacak gibi hazır bekleyecektir. Sistemi devreye almak için dispeçerin istasyona bağlanması yeterli olacaktır. Bu bağlantı şifre ile sağlanacaktır.

                Sistemin kendine has kumanda programı vardır, Program çalıştıktan sonra ,dispeçer uzaktan yerel kumanda edecektir, programın kod yazma olayı merkezde bulunan Comandtu cihazı ile aynıdır. Kendi yazdığım ve adını NET-COMAND koyduğum bu programda dispeçerlere kolaylık olması açısından kodlamaları birebir eşleştirdim. Yani bu programa Comandtu nun, pc versiyonu diyebiliriz.

 

                İstasyona bağlanılıp yapılan tüm kumandalar tarih ve saati ile kayıt edilmektedir.

  

SİSTEMİN ÇALIŞMASI:

 

                Sistemin çalışması için ilk önce acil durum dediğimiz durumun oluşması lazım(gerçi acil durum oluşmadanda bu sistem hazır çalışır durumdadır.). biz Acil bir durum oluştuğu kanısı ile yola çıkarak anlatalım. Sistemin ilk kurulumu Osmaniye olduğu için buradan yola çıkarak anlatacağım. Osmaniye istasyonu İMBA oldu merkezle irtibat kesildi.

 

                Dispeçer kendi bilgisayarından uzak masa üstünü açarak Osmaniye istasyonun İP sini yazarak bağlanmaya çalışacak irtibat kurulduğunda kendisinden kullanıcı adı ve şifre istenecek, bunları doğru olarak yazdığı zaman Osmaniye istasyonu masa görüntüsüne ve kumanda programına otomatik bağlanacaktır. Evet şimdi hem masayı görebiliyor hemde kumanda kendisindedir. resimde şu an çalışmakta olan Osmaniye istasyonu görülüyor, üst kısımdaki(09) yazım yerine dispeçer merkezde hangi kodlamayı yapıp sinyal açıyorsa ,aynı kodu yazarak kumanda edecektir. Misal 09031a1 yazarak 31 sinyali açaçaktır. Şekildede görüldüğü üzere o istasyona ait tüm bilgiler pc üzerinden takip edilebilmektedir. Ayrıca trenlere numara verilebilmektedir ve trenlerin bölge bölge seyri numaralı olarak kayıt(trengraf) edilebilmektedir. Yapılan kumandalarda ayrıca kayıt edilmektedir

 

            .Tekrar belirtmek gerekirki, sistemi kullanacak dispecer arkadaşlar komut yazılan kısma normalde kullandıkları commandtu kumanda gönderici cihaza yazılan kodlar ne ise, bu sistemde de (NET-COMMAND yazılımında) aynı kodlar kullanılmaktadır