TUBİTAK SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR:

TUBİTAK SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR:

Tubitak sinyalizasyon sisteminde, birinci etap sahadaki bütün bilgilerin tubitak sisteme girişlerinin yapılması, bu veri girişleri +24vdc ile olmaktadır. Veri girişlerini alan kartlar, HIMatrix kartlarıdır. HIMatrix ler veri girişleri ve kumanda çıkışları olan kartlardır ve bu sistemde TCP_IP protokolu ile çalışmaktadır. Her bir kartın kendine özel İP numarası vardır. Saha ya ait ray devresi bilgileri,makas konum bilgileri(bu bilgi tubitak tarafından ayarlanmaktadır, makaslara enerji vererek kumanda etmeyi sağladığımız 4x1,5 kablo ile konum bilgilerinide almaktayız dolayısıyla konum bilgileri tubitak sistem içinde ayarlanmaktadır,biz konum bilgisi girişi yapmıyoruz) hemzemin geçit bilgileri(kol kırık,kol kapalı,geçit ada (HGDR) meşgul bilgisi v.b. bilgiler,arayüzdeki kombinasyonlardan sonra Tubitaka +24vdc olarak verilmekte, bu bilgiler HIMatrix lere girmektedir.

 İşte bundan sonra olan olayların hepsi yazılımladır. Yazılımla her bir bilgiye İP sine göre adresleme ve ekran üzerinde bir shape(çizim,şekil) atanmakta ve bu bilgiler bir istasyon şematiğinde ekranda görülebilmektedir.

Kumanda lardada yine HIMatrix ler yolu ile ,ilgili kumanda röleleri çektirilerek kumanda gerçekleşmektedir. Tubitak dolabını incelediğinizde kumanda rölelerini orta kısımda göreceksiniz.

Her bir sinyalin, her bir rengi için bir röle atanmıştır.

Tubitak sinyal sisteminde her istasyonun yazılımı ayrıdır ve yazılımlar kumanda merkezinde birleşik yazılım a  dönüştürülerek, bütün istasyonlar birleştirilerek merkez oluşturulmaktadır. Yazılım genişlemeye ,ekleme ve çıkarmalara uygun bir halde yapılmıştır.

BU BÖLÜMÜ DAHA GENİŞ VE AYRINTILI DAHA SONRA YAZACAĞIM.

YERLİ VE MİLLİ SİNYAL SİSTEMİ

    

Yerli ve milli sinyal sistemi TCDD ve Tubitak ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile ortaya çıkmış bir çalışmadır. Burada yerli ve milli den kast edilen şey, yazılımın Türk muhendislerine ait olmasıdır. Kullanılan ekipman ve bazı malzemeler haliyle yabancı olmaktadır ki bütün dünyada bu böyledir. Ben burada merak edenler için yerli ve milli sinyalizasyon sisteminin çalışması ile ilgili, yapılma aşamasında ki ayrıntılarla ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Yerli sinyalde ki, ekipmanlar ile başka sinyal sistemindeki ekipmanlar hemen hemen aynıdır, yani nedir; yüksek sinyaller, cüce sinyaller,ATS ler, ray devreleri, makas motorları,saha dolapları, hemzemin geçitler,telefonlar vb…

 NOT: RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN.

 

Ben ODSP projesinde basit bir istasyon olan (sayding) Üzerlik istasyonu üzerinden yerli sinyali anlatmaya çalışacağım.

RAY DEVRELERİ;

Bu sistemde, ray devrelerinde istasyon içinde DC ray devresi kullanılıyor ve OS hariç tek ray izole sistemi kullanılıyor. Bir yolun artısı ile OS in eksisi izolesiz birbirine temas edebilir ama kısa devre olmaz, pil mantığı ile aynı, elinizdeki iki pilin artısı ile eksisini birbirine değdirirseniz piller kısa devre olmaz bu sistemde o mantıkla dizayn edilmiştir. Her bir ray devresi ayrı bir pil kaynağından besleniyor gibi düşünebiliriz.

Açık hat raydevreleri ise AC ray devreleridir,çift izolelidir. 80Hz lik alıcı vericiler kullanılıyor, bunlarda kendi arasında 2,5Hz ve 4Hz lik kodlamalara sahip iki tip alıcı verici kullanılıyor.

istasyon içi DC açık hat AC neden?. bu sorunun cevabı Katener geri dönüş akımıdır. DC ray devresinde rayın birini şekilde incelenirse, devamlılığını hiç kesmiyoruz o ray geri dönüş akımını taşıyabiliyor istasyon boyunca, bu sistemi açık hattada uygulanırmı teorik olarak uygulanır ama blok mesafeleri kısa tutulmak zorunda kalır. çünkü DC ray devreleri uzun mesafelerde verimsizdir. Ayrıca bir engel daha vardır, hat boyundaki geri dönüş akımını Katener geri dönüş teline belirli mesafelerde Empedans Bond vasıtası ile iletiyoruz, DC ray devrelerinde Empedans Bond bağlama imkanı yoktur.DC ray devresinde EB bağlandığında kısa devre olmaktadır.

SAHA DOLAPLARI;

TUBİTAK DOLABI

 

YERLİ SİSTEMDE  DOLAB ÇEŞİTLERİ;

1-      İstasyon içi arayüz dolabları(her istasyonda bir tane arayüz dolabı vardır, sahadan gelen bilgilerin tekrarlama röleleri ile yenilendiği ve tubitak sisteme verildiği, ve tubitak kumanda ve verilerinin sahaya iletildiği, sahadan gelen sinyal,makas ,ats ve hzg lerin kablo terminasyonlarının yapıldığı dolap. Sinyal, ats, ve makaslar direk Tubitak sistemle buluşturulur. Ray devre bilgileri ve hzg bilgileri tekrarlama röleleri vasıtası ile Tubitakla buluşur.

ARAYÜZ BAĞLANTILARI

TEKRARLAMA RÖLELERİ

İSTASYON İÇİ SAHA D.

2-İstasyon içi saha dolapları(istasyonun büyüklüğüne göre batı ve doğu saha dolab sayısı değişir)

İstasyon içi saha dolablarına istasyondan(teknik bina) gelen ana kabloların, fonksiyonlarına göre, ikincil kablolarla ekipmanına göre dağıtımının yapıldığı dolablardır. Ayrıca ray devresi beslemelerinin ekipmanları da bu dolabların içindedir.

ÖRNEK AC ALICI, DC VERİCİ DEVRE

KBS VE OBS D.

3-KBS ve OBS dolabları. KBS yani koruma blok sinyalleri dolabları korumaya ait sinyallerin ve ats lere ait teknik binadan gelen ana kablodan, ekipmanına göre ikincil kabloların çekildiği ve ayrıca KBS ye ait blok ray devrelerinin besleme veya röle işlevlerinin yapıldığı dolablardır.

OBS dolablarının KBS den farkı, içinde aynı zamanda arayüz bağlantılarının yapılmasıdır. KBS lerde bilgi kablo üzerinden teknik binaya ulaşmaktadır, OBS lerde bilgiler dijital (O/I) olarak(HIMatrix) tcp-ıp protokolu ile fiber swiçhler üzerinden üzerinden sisteme ulaşmaktadır.

DEVAM EDECEK....